پنل چهارم: نقش پژوهش و فناوری در مدیریت منابع آب


چهارمین پنل تخصصی نمایشگاه فن بازار با محوریت نقش پژوهش و فناوری در مدیریت منابع آب با حضور آقایان دکتر محمدمهدی جوادیان زاده، دکتر بهرامی، مهندس حسین غفوری، مهندس سیدمحمدرضا سیدحسینی، مهندس اسلامی و دکتر سمسار یزدی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي و به نقل از ويژه نامه هفته پژوهش و فناوري، دکتر سمسار یزدی با اشاره به اینکه مرکز بین‌المللی قنات و سازه‌های آبی یزد زیر نظر سازمان یونسکو است گفت: استان یزد جزء 25 کشور فعال مرکز جهانی یونسکو است که در سال جاری به عنوان فعال ترین عضو این سازمان برگزیده شده است.

وی افزود: شرکت آب منطقه ای یزد و آب و فاضلاب استان بحث کوره‌های آبی را مطرح نمودند که از این طریق می‌توان به منبع آبی بیشتری در سطح استان دست یافت.

دکتر سمسار یزدی افزود: شرکت آب و فاضلاب استان در نظر دارد تفکیک آب شرب و آب مصرفی را ارائه دهد که این طرح در بسیاری از نقاط دنیا به عنوان طرحی بی نظیر شناسایی شده است. در استان یزد ظرفیتهای خوبی داریم که تمامی آنها در کنار هم می‌تواند پتانسیل بسیار بالا و قابل توجهی را در زمینه پژوهش و فناوری ارائه دهد.

در ادامه مهندس سیدمحمدرضا سیدحسینی بحث کمبود آب در استان را جدی ترین و ضروری ترین نیاز استان در سال گذشته برشمرد و افزود: دغدغه اصلی مدیران استان کمبود آب در یزد است و با برنامه ریزیهای مؤثر در صدد اجرای طرحی برای کاهش کمبود آب در استان یم باشیم.

معاون عمرانی استانداری یزد می گوید: مصرف آب در استان یزد با استان چهارمحال و بختیاری که از منابع آبی مناسبی برخوردار است در یک سطح قرار دارد و باید در این زمینه توجه بیشتری صورت گیرد.

مهندس سیدحسینی اظهار داشت: پروژه خط انتقال آب از بهشت آباد و خلیج فارس از مهمترین پروژه‌های در حال اجرا در استان است که از هزینه بالایی به جهت انتقال آب به استان برخوردار است.

وی افزود: مبحث انتقال آب به استان یزد شاید از نظر تئوری کار بسیار راحت و زود بازدهی باشد اما از نظر عملی نیازمند هزینه‌های بالایی است.

وی با اشاره به اینکه در دنیای امروز با وجود تکنولوژی می توانیم مصرف را بهینه کنیم ادامه داد در استان یزد با وجود گرمای هوا در فصل تابستان با ارائه طرحهای جدید و تغییر در الگوی مصرف می‌توانیم مصرف آب را کاهش دهیم و به این گونه بهینه سازی مصرف صورت می‌گیرد.

مهندس اسلامی گفت: جدی ترین مسئله استان در حال حاضر کمبود آب است و در سطح استان به خصوص شهر یزد از بارش 30 درصدی برخوردار هستیم که این امر مزید بر علت شده است. که کمبود آب در سطح استان محسوس تر باشد.

مهندس اسلامی می افزاید: خطر کمبود آب بسیار جدی است و باید در این زمینه فکری اساسی صورت گیرد، در سالهای اخیر به شدت با کاهش بارش باران مواجه شدیم در صورتیکه برداشت آب به صورت ثابت باقی مانده است و تغییری در این زمینه صورت نگرفته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلات استان یزد با بیان اینکه (تراز) آب در استان منفی است افزود: سطح آبهای موجود در قنات و چاه‌های استان در حال حاضر از جایگاه مناسبی از نظر ذخیره آب برخوردار نیست.

وی اظهار داشت: مردم استان یزد در سرانه مصرف در کل کشور از جایگاه ویزه‌ای برخورداند به گونه‌ای میزان مصرف آنها در کشور 10 برابر پایین تر از سرانه مصرف در کشور می‌باشد.

در ادامه این پنل مهندس حسین غفوری گفت: برداشت از سفره‌های زیر زمینی استان بسیار زیاد بوده است که نشان دهنده بیلان منفی در برداشت آب می‌باشد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان یزد افزود: در سطح استان تا سه متر و ده سانتی متر تبخیر آب وجود دارد که با میزان بارندگیهای بسیار کم در استان قابل مقایسه نیست.

وی افزود: اقداماتی در زمینه تفکیک آب شرب و بهداشتی در سطح استان صورت گرفته است، تا مقداری از مشکلات استان کاهش پیدا کند.

مهندس غفوری می افزاید: باید به طور جدی به فکر تأمین آب در استان باشیم، تأمین آب را می‌توان به صورت آب فسیلی یا ژرفی استخراج کرد که این مبحث مهم در سطح استان صورت گرفته و اعتباراتی نیز در این زمینه منصوب گردیده است.

دکتر محمدمهدی جوادیان زاده یکی دیگر از حاضرین در این پنل تخصصی با اشاره به معنی دار نبودن مصرف آب برای مصرف کننده در کشور گفت: در ایران نزدیک به هفده سال است که با باروری ابرها شرایط بارش را میسر می‌کنند و این موضوع با افزایش راندمان بارش مواجه خواهد شد.

دکتر جوادیان زاده خاطر نشان کرد: تشدید بارش از اتفاق های طبیعی به شمار می آید به گونه‌ای که با خلق سیستمهای جوی کار بسیار سخت و پر انرژی صورت می‌گیرد که بشر کلیه ی امکانات این زمینه را در دسترس ندارد و امید داریم با باروری ابرها نتیجه مفیدی صورت گیرد و باعث افزایش بارش در سطح استان باشیم.

دکتر بهرامی نیز با اشاره به این که استان سابقه طولانی در بحث مدیریت بهینه مصرف آب را دارد گفت مردم استان یزد به خاطر بعد اعتقادی که دارند هدر دادن آب را اسراف می‌دانند و به همین خاطر در زمینه مصرف بهینه آب در کشور الگو هستند.

همچنین افزود: از نظر ساختاری، ساختارهای مدیریتی متعددی در سطح استان یزد است که برخی به صورت اجرایی و برخی تحقیقاتی هستند که پتانسیل خوب استان یزد به شمار می‌روند.

دکتر بهرامی ادامه داد: با توجه به اینکه دستکاری در طبیعت مانند باروری ابرها در طبیعت آثار سویی به همراه دارد که باید بگزاریم ابرها سیکل طبیعی بارش را طی کنند که در این صورت نیز با مشکل کم آبی مواجه خواهیم شد.

وی خاطرنشان ساخت: با تغییر بسیار جزئی و کوچک در مدیریتها می‌توان به برداشت بهترینها رسید و از بعد مصرفی هم با مشکلات کمتری برخورد خواهیم کرد.

دکتر بهرامی می افزاید: یکی ازعوامل مؤثر در بی آبی استان یزد و کل کشور، سطح پایین فناوری است که باید با حضور شرکتهای دانش بنیان بحث کمبود آب در کل کشور را به صورت علمی بررسی نمود و با ایجاد راهکارها و ایده‌های مناسب عملی مشکلات کم آبی کشور را ریشه کن نماییم.

وی در خصوص آبهای ژرفی افزود: آب ژرفی منبعی از آب است که باید به سراغ آن برویم و با بهره‌برداری و مصرف مناسب آن از اتمام منبع آبهای ژرفی جلوگیری کنیم تا آیندگان مصیبت فعلی ما را تجربه نکنند.